Víkend Kardiologie Nanečisto

O víkendu 7.-9.10. jsme v Liberci uspořádali první víkendovou akci „Kardiologie Nanečisto„. Přivítali jsme u nás 10 mediků v posledních ročnících studia a 2 mladé lékaře, a snažili jsme se jim dát ochutnat, co kardiologie na „vesnické“ úrovni nabízí.

Začali jsme samozřejmě seznamovacím večerem:

Po opravdu nedostatečném spánku již začala samotná akce. Systém jsme se snažili upravit tak, aby se každý dostal na všechna stanoviště „workshopů“. Workshopy trvaly cca 90 minut a to následující: ECHO 1, ECHO 2, EKG, KAZUISTIKY 1, KAZUISTIKY 2, ALS (Advanced Life Support).

Každého workshopu se účastnila vždy dvojice účastníků. Výjimkou byl workshop ALS, kde si k nácviku resuscitace bral Honza S. čtveřice. Na ECHO workshopech si každý sám zkoušel pacienty vyšetřovat. Měli jsme štěstí na zajímavé případy a vyšetřovali tak například pacientku s těžkou mitrální stenosou, což se poslední dobou jen tak nevidí. Při EKG workshopu jsme probírali pokročilá EKG a snažil jsem se soustředit na to, aby se všichni naučili správně diagnostikovat bradykardie. Kéž by bylo více času.

Kazuistiky byly řešeny formou rozebírání postupu u připravených případů, nicméně kdykoliv to šlo, využili jsme čas k vyšetřování pacientů v nemocnici (šelesty a jiné poslechové nálezy, odběr anamnézy..).

Jednotlivé workshopy jsme prokládali vždy jednou krátkou přednáškou. Témata: ALS, bolesti na hrudi, terapie srdečního selhání, atd.

To vše samozřejmě prokládáno přestávkami na kávu a jiným občerstvením:

Nakonec se vše vydařilo a navíc jsme našli i spoustu nových přátel. Není tedy divu, že příští rok hodláme akci zopakovat. Zkusíme využít naše nově získané zkušenosti k tomu, aby byl kurz ještě lepší.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří za námi přijeli ve svém volném čase a také pak všem z našeho týmu Kardio Nanečisto (Zuzka R., Jirka S., Honza S., Matěj S., Dan B., Tomáš R., Bára P., Sáča (haf), Yassin a Bára Y.).
Speciální poděkování si zaslouží Anička za vynikající šneky a Denda za skvělou buchtu.

Reakce zúčastněných:

MUDr. Ing. Zdeněk B.:

,,Moc rád bych poděkoval týmu Kardiologie nanečisto, který pro nás nachystal skvělý víkend plný přednášek, ultrazvuků srdce, speciálních EKG, KPR, zajímavých pacientů a kazuistik. Obětovali svůj volný čas a zaměstnali i své přítelkyně/manželky nejen pro to, abychom si mohli pochutnávat na skořicových šnecích, nebo Dendině čerstvé buchtě u snídaně. . Velký dík patří i všem zúčastněným, díky kterým byl celý víkend a zvláště pak kulturní večery nezapomenutelným zážitkem.“

Petr K.:

,,Moc děkuji celému týmu z Liberecké nemocnice za organizaci skvělé akce Víkend kardiologie nanečisto. Bylo to bezva, ale krátké 

Jana D.:

Moc děkuji všem za úžasný víkend! ?? #kardiologienanecisto

 

Přihlašování do druhého ročníku spustíme v srpnu 2017. Tak se připravte!